Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Nasıl Artırırsınız ?

avatar

Hileli Oyun İndir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Nasıl Artırırsınız ?

Dizüstü bilgisayar pilini kurtarmak için kim bir elektrik prizine acilen koşmak ister? Bu hiç eğlenceli değil, özellikle bu günlerde evin yakınında uygun bir prizi olmayan çeşitli köşelerde çalışan ve öğrenen herkes varken. Neyse ki, modern dizüstü bilgisayarlar öncekilerden çok daha verimli. Günümüzde, masaüstü yerine kullanılabilen ucuz dizüstü bilgisayarlar ve bazı oyun devleri bile tek bir şarjla sekiz saatten fazla dayanabiliyor. Ultra taşınabilir cihazlar genellikle 14 saat veya daha uzun süre dayanır. Laptop Pil Ömrü uzatmak için herşeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Yine de, uygunsuz gerçek şu ki, PC veya Mac dizüstü bilgisayarınızdaki pil, bazı önemli faktörlere dikkat etmediğiniz sürece, üretici reklam verdiği sürece dayanmayacaktır: güç ayarlarınıza, kaç tane uygulama çalıştırdığınıza, hatta sıcaklığına bile. çalıştığınız oda. İyi haber şu ki, hangi ayarları yapacağınızı öğrendikten sonra, bunların hiçbirinin çözülmesi çok fazla çalışma gerektirmez. Dizüstü bilgisayarınızın pilinden en iyi şekilde yararlanmanın en yüksek verimli, en az çaba gerektiren yollarına bir göz atalım.

Windows Pil Performansı Kaydırıcısını kullanın

Pil ömrünü iyileştirme turumuzun ilk durağı, Windows 10 pil performansı kaydırıcısıdır. Pil ömrünü etkileyen tüm ayarları, anlaşılması kolay birkaç kategoride gruplandırmayı amaçlar. PC’nizi yapan şirket, pil kaydırıcısının tam olarak hangi ayarları kontrol ettiğini belirler. Ancak genel olarak, bu yönergeleri aklınızda bulundurun:

 • En İyi Performans modu, hız ve yanıt hızı kazanmak için pil çalışma süresinden ödün vermek isteyen kişiler içindir. Bu modda, Windows arka planda çalışan uygulamaların çok fazla güç tüketmesini durdurmaz.
 • Daha İyi Performans modu, arka plan uygulamaları için kaynakları sınırlar, ancak aksi takdirde, verimlilik üzerinde güce öncelik verir.
 • Daha İyi Pil modu, Windows’un önceki sürümlerinde varsayılan ayarlardan daha uzun pil ömrü sağlar. (Aslında birçok bilgisayarda “Önerilen” olarak etiketlenmiştir.)

Yalnızca bilgisayarınız fişten çekildiğinde görüntülenen bir kaydırıcı seçeneği olan Pil Tasarrufu modu, ekran parlaklığını yüzde 30 azaltır, Windows güncellemelerinin indirilmesini engeller, Mail uygulamasının senkronizasyonunu durdurur ve çoğu arka plan uygulamasını askıya alır.

macOS’ta Pil Ayarlarını kullanın

Apple’ın MacBook Air ve MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarında pil kaydırıcı bulunmaz, ancak yukarıda açıklanan ayarların çoğu Enerji Tasarrufu tercihlerinde bulunur.

Açmak için ekranın sağ üst köşesindeki Spotlight büyüteç simgesine tıklayın, Energy Saver’ı arayın ve ardından Pil sekmesine tıklayın. Windows Daha İyi Pil veya Pil Tasarrufu modlarına yaklaşmak istiyorsanız, “Mümkün olduğunda sabit diskleri uyku moduna geçirin” ve “Pil gücündeyken ekranı biraz karart” seçeneklerinin işaretlendiğinden ve pil gücünde” işaretli değil. (Power Nap etkin ve MacBook’unuz uykudayken, makine güncellemeleri kontrol etmek için şimdi ve sonra uyanır. Devre dışı bırakıldığında, siz onu uyandırmayı seçene kadar MacBook’unuz tamamen uykuda kalır.) En son MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarda, ekran parlaklığı şu şekilde ayarlanır: “Pil gücüyle çalışırken ekranı hafifçe karart” seçeneğini etkinleştirdiyseniz, bilgisayarı güç kaynağından çıkardığınızda yüzde 75.

Yani, en iyi pil ömrünü istiyorsanız, Pil Tasarrufu’nu her zaman mı kullanmalısınız? Tam olarak değil. Pil Tasarrufu modu bazı yararlı özellikleri devre dışı bıraktığından, bunu yalnızca piliniz yüzde 20’nin altındayken ve bir priz yakın olmadığında kullanmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde, Power Nap’i kapatmak, MacBook’unuzdan uzaktayken kaçırdığınız bildirimleri yakalamanın daha uzun süreceği anlamına gelebilir. Bu nedenle çoğu kullanıcı Better Battery ayarını kullanmalı ve çoğu zaman Power Nap özelliğini etkinleştirmelidir.

Uygulamaları Kapatma ve Uçak Modunu Kullanma

Öte yandan, bir roman yazıyorsanız veya yerel bir video dosyası oynuyorsanız ve bildirimlerle dikkatinizin dağılması gerekmiyorsa, Pil Tasarrufu’nu etkinleştirmenizde bir sakınca yoktur. Dizüstü bilgisayarınızın kullanımını, her seferinde bir uygulamaya bağlı kalmak ve kullanmadığınız zamanlarda diğer her şeyi kapatmak gibi pil tasarrufu sağlayacak şekilde ayarlamak iyi bir alışkanlıktır. Bir oda boşken ışıkları kapatmak gibi bir şey. Her zaman mutfak ve kiler arasında veya Firefox ve Word arasında gidip geliyorsanız, elbette hem ışıkları hem de uygulamaları açık ve açık tutun. Ancak sadece yemek pişiriyorsanız veya sadece bir YouTube videosu izliyorsanız, en iyi şekilde diğer her şeyi kapatıp kapatarak hizmet alırsınız.

Tek görev sırasında diğer programları kapatmanın yanı sıra, web erişimine gerek kalmadan bir belgeyi düzenleyeceğinizi biliyorsanız, Windows’ta Uçak modunu etkinleştirmeyi veya macOS’ta Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatmayı düşünün. Dikkat dağıtıcı unsurları azaltmanın yanı sıra, Uçak modu, önemli bir pil tüketimi kaynağını ortadan kaldırır: yalnızca kablosuz radyoların kendisi değil, aynı zamanda güncelleyiciler ve anlık bildirimler gibi bunları sürekli kullanan arka plan uygulamaları ve işlemleri de ortadan kalkar.

Çok Fazla Güç Kullanan Belirli Uygulamaları Kapatın

Sisteminizde çalışan birden fazla uygulama ve işlem pil ömrünü daha hızlı tüketir ve muhtemelen bilgisayarınızda çalışmakta olan her şeyi aktif olarak kullanmıyorsunuzdur. Windows 10‘da, Ayarlar Uygulaması, enerji harcayan programları bulmanın ilk adımıdır.

En çok güç tüketen uygulamaların listesi için Windows 10 arama çubuğuna “Hangi uygulamaların pil ömrünüzü etkilediğini görün” yazın. Çok fazla güç harcayarak nadiren kullandığınız bir uygulama görürseniz, kapattığınızdan emin olun. Bunlar genellikle arka planda açtığınız ve Spotify veya Adobe Reader gibi unuttuğunuz uygulamalardır.

Ardından, arama çubuğuna “Windows’u başlattığınızda hangi işlemlerin otomatik olarak başladığını görün” yazın. Bu, PC’nizi başlatır başlatmaz çalışan her yardımcı programı listeleyen Görev Yöneticisi’nin Başlangıç ​​sekmesini açacaktır. “Download Assistant” veya “Helper” gibi bir ada sahip herhangi bir şeyin devre dışı bırakılması genellikle güvenlidir. Örneğin, bir web tarayıcısındaki bağlantılardan Spotify çalma listelerini, parçaları veya albümleri sık sık açmazsanız, Spotify Web Helper’ı devre dışı bırakabilirsiniz.

macOS’te benzer uygulama temizleme işlemleri gerçekleştirmek için Kullanıcılar ve Gruplar’ı arayın, ardından Mac’inizi başlattığınızda arka planda çalışan uygulamaların listesini bulacağınız Oturum Açma Öğeleri sekmesini tıklayın.

Grafikleri ve Görüntü Ayarlarını Ayarlayın

Dizüstü bilgisayarınızda güçlü bir grafik işlemciniz varsa, yalnızca oyunların veya grafik açısından yoğun diğer uygulamaların kullanması gerektiğinden emin olabilirsiniz, diğer her şey ise grafik işleme için daha verimli CPU üzerindeki silikonu kullanarak elde edilebilir. Sisteminiz Nvidia GeForce grafiklerini kullanıyorsa, GeForce kontrol panelini açın (genellikle görev çubuğunun sağ tarafındaki Windows bildirim alanında bulunur), ardından her uygulamayı belirli bir grafik işleme yongasına atamak için Program Ayarları sekmesine tıklayın. . Diğer her şeyi entegre çipe atayarak, ayrık GeForce yongasını oyunlara ve Adobe Photoshop ve Premiere gibi fotoğraf ve video düzenleme uygulamalarına ayırın.

Mac’te benzer bir atama yapmak için Enerji Tasarrufu’nu arayın ve “Otomatik grafik değiştirme” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. GeForce panelinde yaptığınız gibi her program üzerinde aynı ince ayarlı kontrole sahip değilsiniz, bu nedenle hangi uygulamanın hangi grafik hızlandırıcıyı kullanması gerektiği konusunda macOS’un yargısına güvenmeniz gerekecek.

Hava Akışına Dikkat Edin

Çoğu dizüstü bilgisayar, pil teknolojisindeki yenilik kadar yazılım ve donanım yazılımı iyileştirmeleri sayesinde, on yıl önceki pillerden çok daha az bakım gerektiren lityum polimer pillerle birlikte gelir. Artık kalibre etmek için düzenli olarak pili tam olarak boşaltmanız veya pili tamamen boşaltmanın dizüstü bilgisayarınıza zarar vereceğinden endişelenmeniz gerekmiyor.

Bununla birlikte, pilin bitmesini hızlandıracak olan ısı konusunda dikkatli olmalısınız. En büyük problem havalandırma portlarının fiziksel olarak tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Toz birikmesi, dizüstü bilgisayarın havalandırma deliklerini ve fanını temizleyerek halledebileceğiniz bir sorundur. (Periyodik olarak, tozun bir kısmını dışarı üflemek için bir basınçlı hava kabı kullanın.) Bununla birlikte, ortaya çıkan daha sık bir sorun, dizüstü bilgisayarı hem havalandırma fanını engelleyebilen hem de gelen ısıyı koruyabilen bir yastık veya battaniye üzerinde kullanmaktır. sistemin dışında. Dizüstü bilgisayarınızı yalnızca masa veya masa gibi bükülmeyen ve hava akışını veya soğutmayı engellemeyen sert yüzeylerde kullanarak bundan kaçının.

Pilinizin Sağlığına Dikkat Edin

Tüm piller zamanla şarj kapasitesini kaybeder ve sonunda değiştirilmeleri gerekir. Ara sıra bir pilin sağlığını değerlendirmek her zaman iyi bir fikirdir.

MacBook pilinizin kullanım ömrünün sonuna yaklaşıp yaklaşmadığını görmek için Option tuşunu basılı tutun ve pil durumunu ortaya çıkarmak için menü çubuğundaki pil simgesini tıklayın. Bir “Şimdi Değiştirin” veya “Bataryayı Servis Edin” mesajı görürseniz, piliniz büyük olasılıkla orijinal kapasitesinin çok altında çalışıyordur.

Sistem Bilgileri uygulamasını açıp Güç sekmesine giderek pilinizin kaç şarj döngüsüne dayandığına dair daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Kaç döngünüz kaldığını öğrenmek için Apple’ın listesindeki maksimum değerlere göre döngü sayısı değerini kontrol edin.

Windows 10’da eşdeğer bir pil sağlığı göstergesi için kolları sıvamanız ve komut isteminin dünyasına dalmanız gerekir. Komut istemini kullanarak bir Windows pil raporunun nasıl oluşturulacağıyla ilgili eksiksiz kılavuz burada.

Pil Yönetimi Ayarlarını gözden geçirin

Bazı yeni dizüstü bilgisayarlar artık pilin sıcaklık geçmişini ve şarj modellerini otomatik olarak izleyebilir. Üreticinin yazılımı aracılığıyla, bu bilgiler, düzenli olarak kullanmazsanız, “tam” şarjı pil kapasitesinin yüzde 100’ünün altında kalacak şekilde ayarlamak için kullanılabilir. (Şarj döngülerinin sayısını azaltmak pilin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.)

Bu izlemeyi kullanmak iyi bir fikirdir, ancak kapasiteyi en üst düzeye çıkarmak için pili her zaman şarj ettiğinizden emin olmak için bu yönetim yazılımını devre dışı bırakmayı tercih ederseniz, birçok üretici bunu yapmanıza izin verir. macOS Catalina veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir Mac’te Apple menüsünden Sistem Tercihleri’ni seçin ve ardından Enerji Tasarrufu’nu tıklayın. Pil Sağlığı’na tıklayın, “Pil sağlığı yönetimi” seçeneğinin seçimini kaldırın ve ardından Tamam’a tıklayın. Talimatlar, Windows dizüstü bilgisayarlar için üreticiye göre değişir; işte Dell’in nasıl yapılır kılavuzu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Among Us Sınırlı Bir Süreliğine Epic Games Store’da Ücretsiz

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478