Windows 10 Denetim Masası Kalkıyor

Windows 10 Denetim Masası
avatar

Hileli Oyun İndir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 10 Denetim Masası Hakkında

Tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından çok iyi bilinen ”Denetim Masası” 1985’den beridir windows’un temel taşı olarak bilinmektedir. Tüm windowslar da bulunan Windows 10 Denetim Masası bilgisayarla ilgili tüm ayarları yapabileceğimiz bir yer olduğundan bu bölümü sıklıkla kullanmaktayız.

Windows 3.1 den başlayıp Windows 10’a kadar olan tüm sürümlerinde Microsoft Denetim masasını kullanmaktadır. Ancak son zamanlarda Microsoft, Denetim Masası’nı yavaşça silmeye başlayarak Windows kullanıcılarını Ayarlar’ı menüsüne daha fazla kullanmaya yönlendirmeye çalışıyor. Bu çalışmalardan biride Windows 10 güncellemesinin Kasım 2020 sürümünde yer alabilir.


Denetim Masası kalkıyor mu?

Bu güncellemede ile birlikte, kullanıcıların Denetim Masası‘ndaki Sistem menüsüne giremeyeceği söyleniyor. Sistem simgesine tıkladığımızda, Ayarlar uygulaması açılacaktır. Ve bilgisayar ile ilgili bütün ayarlamaları sadece burdan yapabileceğimiz ekstradan bir denetim masası iconu olmayacağı söylenmektedir.

Ayrıca, bu güncelleme ile Microsoft, Windows Gezgini’ndeki Özellikler seçeneğinden ve Denetim Masası’na kısayollar oluşturan üçüncü taraf uygulamalardan Denetim Masası girişini de kaldırdı. Windows 10’un ön izleme derleme versiyonunda, Kontrol Paneli altındaki Program ve Özellikler bölümünden de Ayarlar‘daki Uygulamalar ve Özellikler menüsüne yönlendirileceği söyleniyor. Ayarlar menüsünün kendisi aslında Kontrol Paneline benzer bir işlevi var. Sadece farklı biraz farklı şekillenmiş, yani bir liste şeklinde, Kontrol Paneli gibi bir tablo değil. işte bu nedenle Microsoft, Denetim Masası’nı kaldırmak isteyebilir, böylece işlevleri Ayarlar uygulamasıyla çakışmaz.

Kontrol Panelinin kaldırıldığına dair işaretler aslında geçen Mart ayından beri konuşuluyordu. O sırada, Denetim Masası, deneme amacıyla Windows 10‘un içeriden gelen versiyonunda sakladı. Denetim Masasının Windows’tan tamamen ne zaman kaldırılacağı henüz bilinmemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478