WhatsApp, Telegram ve Sinyal Özelliklerinin Karşılaştırılması

whatsapp telegram signal karşılaştırması
avatar

Hileli Oyun İndir

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp, Telegram ve Sinyal Özelliklerini ve Güvenliği Karşılaştırma

Birçok WhastApp kullanıcısı, güvenlik sözleşmesi içeren gizlilik politikası güncellemeleri aldı. Bunlardan biride WhatsApp’ta sahip olduğunuz verileri Facebook ile birlikte paylaşmasıydı. Whatsapp Kullanıcı bu politikayı kabul etmeye zorladı adeta tehdit ettiler. Çünkü bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar 8 şubat tarihinden itibaren Whatsapp’ı kullanamayacak. Bu nedenle bazı WhatsApp kullanıcıları alternatif mesajlaşma uygulaması aramasına neden oldu. Whatsapp telegram signal karşılaştırması yazımızda uygulamaların karşılaştırmasını sizinle paylaşacağım.

Özellikle gizliliğe öncelik verenler. Telegram ve Signal olmak üzere seçenek olan iki uygulama vardır. Peki, özellikle kullanıcı veri yönetimi açısından WhatsApp, Telegram ve Signal arasındaki farklar nelerdir? Bugünkü konumuzda sizlere bundan bahsedeceğiz.


Telegram ve Signal Uygulamaları Güvenli mi?

Güvenlik Bu üç uygulamanın her ikisi de mesajları güvenli hale getirmek için uçtan uca şifreleme kullanır. Bununla birlikte, elbette bir takım değişiklikler söz konusu.

Whatsapp Güvenli mi?

WhatsApp şifrelemesi varsayılan olarak yüklenir, bu nedenle kullanıcıların ayarlarla uğraşmasına gerek kalmaz. Şifreleme sistemi, metin mesajlaşma, sesli, görüntülü aramalar ve WhatsApp Web için geçerlidir. Tech Radar’dan derlenen WhatsApp, Open Whisper System tarafından geliştirilen Signal Protocol şifreleme sistemini kullanır. Kriptografik protokol açık kaynaklı olduğundan herhangi bir geliştirici tarafından geliştirilebilir.

Bu protokol, güvenilir güvenlik araştırmacıları tarafından hakemli olarak gözden geçirilmiştir. WhatsApp, kullanıcılarının mesajlarını “kilitli” bir sunucuda depolar. Ancak tüm mesajlar, alındıktan sonraki 30 gün boyunca saklanır ve daha sonra silinir. Bu şifreleme sistemi, kullanıcılar yerel veya bulut depolamaya yedekleme yaptığında geçerli değildir. Sonuç olarak, sohbet yedekleri çalınmaya karşı daha savunmasız olacaktır.

Kullanıcı tarafında WhatsApp, çeşitli güvenlik özellikleri sunar. Bilgisiz ellerin kullanıcının WhatsApp uygulamasını açmasını önlemek için iki aşamalı kimlik doğrulama (2FA) ve PIN ve parmak izlerinden başlayarak.

Telegram Güvenli mi?

WhatsApp gibi, Telegram da iki aşamalı bir doğrulama güvenlik özelliğine sahiptir. Bu arada, şifreleme açısından Telegram, WhatsApp’tan farklı bir şifreleme sistemi kullanıyor. Bu uygulama kendi geliştirdiği MTProto şifreleme sistemini kullanır. Telegram, bu protokolün daha sert ve kurcalamaya karşı korumalı olduğunu söylüyor. Sorun şu ki, bu şifreleme varsayılan olarak kapalıdır. Yalnızca Gizli Sohbet özelliği veya Gizli Sohbetler aracılığıyla gönderilen ve alınan sohbetler şifreleme ile korunur.

Telegram APK Premium Mod 9.2.2 Son Sürüm İndir

Telegram APK Premium Mod 9.2.2 Son Sürüm İndir Whatsapp’ın son yaptığı gizlilik politikası şartlarını kabul etmeyen bir çok kullanıcı bir çok alternatife...

Telegram, bu protokolün daha sert ve kurcalamaya karşı korumalı olduğunu söylüyor. Sorun şu ki, bu şifreleme varsayılan olarak kapalıdır. Yalnızca Gizli Sohbet özelliği veya Gizli Sohbetler aracılığıyla gönderilen ve alınan sohbetler şifreleme ile korunur. Gizli Sohbet’teki mesajlar yalnızca mesaj göndermek için kullanılan cihazlar tarafından okunabilir. Bu, aynı hesabı kullanıyor olmanıza rağmen başka bir cihaza geçerseniz, sohbet içeriğinin hala okunamaz olduğu anlamına gelir.

Signal Protokolünden farklı olarak, MTProto yakın kaynaktır, böylece yalnızca Telegram ekibi giriş ve çıkışları bilir ve şifre çözme için yalnızca “anahtar” a sahiptir. Telegram’ın sahip olduğu diğer bir güvenlik özelliği, gizli bir sohbette bir konuşma başka bir kişinin ekran görüntüsü (ekran görüntüsü) olduğunda bildirimdir. Bu özelliğin sahibi WhatsApp veya Signal değildir. Gizli sohbetin dışındaki gündelik konuşmalar için, görüşme, hala cihazda iken yalnızca mesajları yazacak olan istemci-sunucu şifrelemesini kullanır. Telegram sunucusuna ulaştığında, mesajın şifresi çözülecektir.

Telegramda mesajlarım kaydediliyormu?

Telegram gruplarındaki görüşmeler şifrelenmez, çünkü gizli sohbet özelliği gruplar için değil, yalnızca özel görüşmeler için kullanılabilir. Aynı şekilde, Windows veya Linux çalıştıran bir PC’de (masaüstü / dizüstü bilgisayar) Telegram kullanırken, Gizli Sohbet özelliği kullanılamaz.

Signal Güvenli mi?

Yukarıdaki iki uygulama ile karşılaştırıldığında Signal en üstün güvenlik sistemine sahiptir. WhatsApp gibi Signal de güvenlik sistemleri için Signal Protokolünü kullanır. Şifreleme ayrıca tüm iletişim türleri için varsayılan olarak açıktır. Aradaki fark, Signal şifrelemesinin yalnızca kullanıcı iletişiminde değil, aynı zamanda meta verilerde de olmasıdır.

Forbes, çeşitli sohbet uygulamalarının meta verilerini karşılaştıran Signal’in, WhatsApp ve Facebook Messenger tarafından toplanan meta verilerden çok farklı olarak kullanıcılarından herhangi bir veri toplamadığını bildirdi. Tüm cephelerde kullanıcı gizliliğini korumak için Signal Apk, Signal’in dahili ekibi dahil herkesin kimin mesaj gönderdiğini veya aldığını bilmesini engelleyen Sealed Sender adı verilen daha gelişmiş bir şifreleme özelliği ile uygulamasına güvenlik ekler.

Kullanıcılar, bilgisiz ellerin Signal uygulamasını açmasını önlemek için PIN ve biyometrikleri de etkinleştirebilirler. Oldukça önemli bir özellik daha, yani sohbetlerin ekran görüntüsü olmasını engelleme seçeneği. Göndermeden önce yüzleri otomatik olarak bulanıklaştırma özelliği de vardır. Kullanıcılar ayrıca makine öğreniminin yazdıklarınızı öğrenmesini önlemek için gizli klavye özelliğini etkinleştirebilir.

Çevrimiçi durumunuzun görünmesini beğenmediniz mi? Signal tam da bunu sunuyor. Signal kullanıcıları çevrimiçi durumlarını gizleyebilir.

Signal Messenger Apk Full Sürüm Mod 5.41.13 İndir

Signal Messenger Apk Full Sürüm Mod 5.41.13 İndir Son zamanlarda whatsapp kullanıcılarının karşılaştığı bir sözleşmeden sizde karşılaşmış olmalısınız. Bu yeni çıkan Whatsapp...

WhatsApp, Telegram ve Sinyal Karşılaştırması

Özellikler açısından hem WhatsApp, Telegram hem de SIgnal, metin, ses, video, etiketler, GIF’ler ve grup mesajları gibi aynı temel özellikleri sunar. Farklılıklar birkaç yönden. Örneğin bir video görüşme grubu. WhatsApp artık video görüşmeleri yapmak için aynı anda 8 kişiyi ağırlayabiliyor. Messenger’da bulunan Oda ile senkronize edildiğinde – video görüşmeleri 50 kişiye kadar hizmet verebilir.

WhatsApp, Instagram Story’ye benzeyen WhatsApp Durumu gibi diğer özelliklerle de zenginleştirilmiştir. Telegram ve Signal bu özelliğe sahip değildir. Dosya göndermek için izin verilen maksimum sınır 100 MB’dir. Kullanıcılar, diğer insanlarla tanışmak istediklerinde de mevcut konumlarını paylaşabilirler, ancak bu konum özelliği de güvenliği için eleştirilere neden olmuştur.

WhatsApp’ın sahip olduğu en son özelliklerden bazıları, örneğin, yedi gün sonra alınan ve gönderilen otomatik mesajları silin ve sohbetlerde sohbeti (yanıtları) yanıtlayarak iletişimin daha kolay anlaşılmasını sağlar.

Telegram, tartışmasız WhatsApp veya Signal’den daha fazla özelliğe sahiptir. Örneğin, 200.000 üyeye kadar barındırabilen bir grup. Hala yeterli değil? Telegram, herkesin katılabileceği bir tür grup görüşmesi olan bir kanal sağlar.

Grup içinde ayrıca anketler, testler, hashtag’ler, botlar ve çok daha fazlası gibi çeşitli destekleyici özellikler vardır. Dosya göndermek için telgraf, 1,5 GB’a kadar dosya göndermeye izin verdiği için WhatsApp’tan daha üstündür.

Güncellemede bile kullanıcılar indirilen dosyaları harici depolamaya kaydedebilir. Diğer mesajlaşma uygulamalarında bulunmayan mesajları planlama, temaları değiştirme, canlı konum ve tabii ki Gizli Sohbet gibi başka özellikler de vardır.

Telegram ve Signal Uygulamasının eksiklikleri neler?

Telegram’ın bazı eksiklikleri, görüntülü görüşme ve hikaye özelliklerinin olmamasıdır. Ya Signal? Özelliklerin zenginliği Sinyalin zayıflığı olabilir. Bu uygulama, rahatlığı ve güvenliği vurgular, bu nedenle içindeki özellikler daha çok gizlilikle ilgilidir. Eksik mesajlar, ekran görüntülerinin engellenmesi, çevrimiçi durum olmaması veya yazılmaması ve otomatik olarak silinecek mesajlar gibi. whatsapp telegram signal karşılaştırması konusunda konuşacak çok şeyimiz var.

Signal Uygulamasında mesajlarım siliniyor mu?

Signal’deki mesajların otomatik olarak silinmesi, mesajın alınmasından ve gönderilmesinden sonra 5 saniye ile 7 gün arasında değişen çeşitli süre seçeneklerine sahiptir. WhatsApp gibi toplu halde (yayın) mesaj gönderememelerine rağmen kullanıcılar da gruplar oluşturabilir.

Oldukça ilginç olan bir özellik daha var, Kendine Not. Bu özellik kişisel bir not gibidir.

WhatsApp ile farkı, kullanıcıların kendilerine not göndermek için başka bir numara kaydetmelerine gerek olmamasıdır. Kendine Not özelliği doğrudan Signal’de mevcuttur.

Signal’deki sesli arama özelliği de korunmaktadır, böylece kullanıcının IP adresi gizlenecektir. Signal ayrıca emojiler ve çıkartmalar sağlar, ancak sayı WhatsApp veya Telegram’a kıyasla daha sınırlıdır.

Hangi Konuşma Uygulaması Daha iyi ?

Sonuç Telegram’ın özellik zenginliği açısından WhatsApp ve Signal’den üstün olduğu sonucuna varılabilir. Ancak güvenlik ve gizlilik açısından, Signal diğer iki uygulama arasında eşsizdir. whatsapp telegram signal karşılaştırması sizinde fikirleriniz bizim için önemli. yorumlar kısmından bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Mobile Legends Redeem Kodları Güncel 2022

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478