HarmonyOS: Huawei’nin Yeni İşletim Sistemini Android’den Farkı Nedir?

avatar

Hileli Oyun İndir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

HarmonyOS: Huawei’nin Yeni İşletim Sistemini Android’den Farkı Nedir?

Huawei, tamamen yeni HarmonyOS işletim sistemini resmi olarak tanıttı. Huawei’nin artık akıllı telefonları için Android yerine kullandığı şirket içi bir platform ve şirket bunu “akıllı cihazlar için yeni nesil bir işletim sistemi” olarak lanse ediyor. Ancak HarmonyOS ne kadar yakından incelenirse, yerini aldığı işletim sisteminden ne kadar ilham aldığı o kadar netleşir.

Huawei’nin neden HarmonyOS‘u ilk etapta yarattığına gelince, bunların hepsinin Mayıs 2019’da şirketin Amerika Birleşik Devletleri Varlık Listesine alınmasıyla ilgisi var. Bu, Huawei’nin ABD şirketleriyle çalışmasını etkin bir şekilde yasakladı ve bu da Huawei’nin herhangi bir şey kullanmasını engelledi. Android akıllı telefonlarındaki Google hizmetleri – telefonlarının işlevselliğini önemli ölçüde engelliyor. Bu, Huawei’nin kendisini Android‘den tamamen uzaklaştırmak istemesine neden oldu.ABD hükümetinin şirket üzerindeki yasağını yürürlüğe koymasından iki yıldan biraz daha uzun bir süre sonra HarmonyOS artık resmi. Huawei duyuruyu 2 Haziran’da yaptı ve özünde Huawei, HarmonyOS‘u çok çeşitli cihazlar için tamamen birleşik bir platform olarak sunuyor. HarmonyOS’un akıllı telefonlardan, tabletlerden, saatlerden ve akıllı ev cihazlarından her şeyde kullanılmasını öngörüyor ve bu düzeyde işlevsellik sunabilen “dünyada başka bir işletim sistemi” olmadığını söylüyor. Tüm bu pazarlama ve yutturmaca, bazılarının HarmonyOS’un tamamen orijinal bir Huawei ürünü olduğuna inanmasına yol açacaktır. Teknik düzeyde olsa da, bu tam olarak doğru değil.

HarmonyOS, Android’den Neredeyse Ayırt Edilemez

Yeni başlayanlar için, aynı ada sahip teknik olarak iki farklı HarmonyOS sürümü var. Birincisi akıllı saatler ve IoT cihazları içindir ve Huawei’nin açık kaynaklı LiteOS‘unu temel alır. Huawei’nin tamamen yeni ve orijinal bir işletim sistemi olarak tanıttığı akıllı telefonlar ve tabletler için HarmonyOS, Android ile aynı Linux çekirdeğini kullanıyor. Bu, Huawei’nin kabul etmekte son derece isteksiz olduğu bir şey, ancak Ars Technica’nın daha önce bir HarmonyOS öykünücüsünü aldıktan sonra gösterdiği gibi, işletim sistemi diğer tüm Android akıllı telefonlarla neredeyse aynı görünüyor ve çalışıyor. Huawei o zamandan beri HarmonyOS’un tasarımını biraz güncelledi, ancak özelliklerden teknik yapısına kadar HarmonyOS hala temelde Android’in çatallı bir versiyonu.

Bununla birlikte, HarmonyOS ve Android’in yüzde 100 aynı olmasını engelleyen birkaç fark var. Bunlardan biri ‘Süper Cihaz’ denen bir şey. Özelliğin tam kapsamı belirsizliğini koruyor olsa da, diğer HarmonyOS cihazlarıyla eşleştirmeyi ve bağlanmayı standart Bluetooth’tan daha basit hale getiriyor gibi görünüyor. Bir örnekte Huawei, kullanıcıların tarifleri görmek için HarmonyOS akıllı telefonlarını bir HarmonyOS ekmek kızartma makinesine kadar tutabileceklerini söylüyor. Başka bir örnekte, Süper Cihaz, bir telefonu kablosuz kulakiçi kulaklıklara bağlamaktan başka bir şey yapmak için kullanılır. HarmonyOS için diğer önemli fark, herhangi bir Google uygulaması/hizmetiyle birlikte gelmemesidir. Google dışı Android uygulamaları diğer tüm Android cihazlar gibi yüklenip kullanılabilse de, kullanıcılar YouTube, Google Fotoğraflar, Gmail, Asistan vb. uygulamalara erişemeyecek.

Huawei, Android akıllı telefonlarından bazılarını şu anda HarmonyOS‘a güncelliyor ve önümüzdeki aylarda, şirketin mevcut ürün serisinin neredeyse tamamı değiştirilecek. HarmonyOS ile ilgili tüm durum biraz kafa karıştırıcı, ancak en azından ABD’li müşterilerin yakın zamanda ilgilenmesi gereken bir şey değil. Huawei’nin ABD’de cihaz satması ve ABD şirketleriyle çalışması hâlâ yasak. Ve ne yazık ki şirket için ‘yeni’ bir işletim sistemi bunu sihirli bir şekilde düzeltmeyecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478